Mindfulness - co to oznacza?
Zachęcanie dziecka do praktyki uważności to dobry sposób na budowanie jego wewnętrznych zasobów, które są pomocne w świadomej pracy z emocjami.
W jaki sposób możemy to zrobić? Dobrym sposobem jest systematyczne rozwijanie koncentracji. Ćwiczenia dotyczące skupienia i praca z oddechem to sprawdzone metody na sytuacje trudne, gdy pojawiają się np. trudne emocje i dziecko nie potrafi pozbyć się silnych uczuć.
Wszyscy przeżywamy w codziennym życiu chwile uważnej obecności. Na przykład gdy czujemy radość z delektowania się posiłkiem, rozkosz ze zmysłowego doświadczania rzeczywistości. Jesteśmy wtedy uważni. Co to właściwie znaczy i dlaczego jest to tak ważne?
Minfulness oznacza całkowite zaangażowanie w bieżącą chwilę, uważną obecność, Poświęcenie pełnej uwagi temu, czego doświadczamy (otoczeniu, emocjom, uczuciom i odczuciom płynącym z naszego ciała). To postawa uważności, bez oceniania, lecz z życzliwością i zainteresowaniem. Badania dowiodły, że praktykowanie mindfulness przynosi wiele korzyści.
Jakie korzyści przynosi mindfulness?
Dzięki mindfulness rozwijamy skupienie, podejmowanie decyzji oraz samoregulację organizmu. Uważność wspomaga koncentrację, a także uczy dzieci, jak nabrać dystansu do silnych emocji. Dzięki świadomej reakcji nie działamy odruchowo. Rozwijając umiejętność bycia tu i teraz dzieci uczą się rozumieć siebie, działać z życzliwością, empatią i współczuciem. Ucząc się bycia uważnym, odzyskujemy spokój ducha, odnajdujemy esencję życia. Gdy ogarnia nas spokój, możemy się dzielić z innymi, dostrzegać piękno świata.
Ćwiczenia dotyczące uważności pomagają dostrzec i nazwać emocje, przeskanować swoje myśli, zaakceptować stan obecny. Odzyskanie równowagi w przytłaczającej sytuacji może być punktem wyjścia do podjęcia zmian i mądrych działań.
Jak ćwiczyć mindfulness?
Warto sięgnąć po książki z opowieściami dla dzieci i ćwiczeniami, które pomogą w ćwiczeniu uważności. Czas, który spędzi się z dzieckiem, jest cennym elementem budowania relacji i rozwijania. Rozmowy na temat emocji, bez potrzeby blokowania ich czy ignorowania mogą być okazją do podzielenia się swoimi obawami, wątpliwościami. Wspólna lektura to cenne doświadczenie, dzięki któremu dziecko uczy się jak reagować spokojniej, nie wpadać w automatyczne schematy. Dla dorosłego to również lekcja zrozumienia i akceptacji dziecka.
Ćwiczenia zawarte w książkach mogą posłużyć jako konkretne narzędzia służące do wsparcia dziecka.
Jak ćwiczyć mindfulness?
W książce pt. “Mindfulness dla dzieci w 10 minut” Maury Bradley — certyfikowanej nauczycielki i instruktorki jogi oraz założycielki szkoły Bee You Yoga znajdziemy 60 ćwiczeń, dzięki którym dzieci będą skupione i uważniejsze, spokojniejsze i bardziej zrelaksowane. Pomysły i porady zawarte w książce pomagają w zauważaniu i nazywaniu emocji, a także uważniejszym reagowaniem na trudne uczucia, nieprzyjemne zdarzenia.
Wystarczy 10 minut dziennie, by podczas krótkiej praktyki wyćwiczyć nowy nawyk.
Ćwiczenia na poczucie spokoju, szczęścia i koncentrację rozplanowane są według pory dnia. Uczą jak dobrze zacząć poranek, obserwować swoje emocje w ciągu dnia i wzbudzić refleksję nad tym, jak czują się i co myślą pod koniec dnia.
Ćwiczenia podzielone są na 4 najważniejsze zagadnienia. Te obszary to: skupienie, spokój, kontakt ze sobą, reakcja.
W różnych kategoriach można naleźć różne ćwiczenia:
Spokój — ćwiczenia na odprężenie
Skupienie — ćwiczenia, które pomagają się skoncentrować.
Kontakt ze sobą — ćwiczenia pozwalające dostrzec swoje uczucia lub emocje.
Reakcja — ćwiczenia, dzięki którym możemy z uważnością przeciwdziałać negatywnym emocjom lub wydarzeniom.
Pogłębieniem wiedzy może się odbyć poprzez praktykowanie uważnego oddychania lub prowadzenie dziennika, które jeszcze bardziej rozwiną umiejętności mindfulness.
Mindfulness — pomocne książki z ćwiczeniami i aplikacje
W praktykowanie mindfulness — poza ćwiczeniami — warto wdrożyć w codzienne rytuały także czytanie bajek o uważności.
Książka autorstwa Agnieszki Jankowskiej — Figaj z ilustracjami Kamili Loskot – “Przygody psa i sowy”. Bajka o uważności” to proste nauki zaczerpnięte z nurtu uważności, które dzieciom przekazywane są przez tytułowych bohaterów: czujnego psa i mądrą sowę.
To obrazy zaczerpnięte z książki „10 minut uważności. Jak pomóc dzieciom radzić sobie ze stresem i strachem” Goldie Hawn i Wendy Holden.
Czemu akurat pies i sowa są bohaterami bajki? Sowa jest symbolem roztropności, mądrości życiowej. Obserwuje uważnie świat, nie ulega pochopnie emocjom. Zanim zareaguje, analizuje z rozwagą sytuację, szuka rozwiązań i dokonuje rozsądnych wyborów. Pies z kolei jest zwierzęciem tropiącym zagrożenie. Gdy stróżuje i wyczuje coś niebezpiecznego — daje sygnał do walki i ucieczki. Bywa jednak, że alarm może pojawić się nawet wtedy, gdy zagrożenia nie ma.
Inspiracją do poszukiwań uważności są także inne książki: „Uważność i spokój żabki. Ćwiczenia MP3 dla dzieci ( i ich rodziców)” oraz książeczka Susan Verde i Petera Reynoldsa – „Ja, spokój. Księga uważności”.
Dużym wsparciem w temacie rozwoju uważności mogą być aplikacje pomocne w praktyce jogi. Jest w nich wiele ćwiczeń na uważność, a także medytacje z pomiarem czasu i historyjki na dobranoc. Stop – Breathe – Think, Calm, Headspace, Insight Timer, Smiling Mind, Mindy to aplikacje pomagające się skupić oraz uspokoić umysł i ciało.
Te przewodniki po mindfulness to praktyczny poradnik dotyczący uważnej obecności. Dzięki nim możesz poczuć wraz z dzieckiem jak chwila medytacji, uważności przywraca spokój, radość i życiową równowagę.
Wiele ciekawych i tanich książek znajdziecie z pewnością w księgarniach i antykwariatach online – moje ostatnie odkrycie to ten Antykwariat online – szczerze polecam.
Jak praktykować mindfulness?
Mindfulness można praktykować na wiele sposobów. Możemy korzystać z naszych zmysłów. Zaobserwowanie, co widzimy wokół siebie, zauważenie uczuć, skupienie się na emocjach i doznaniach płynących z ciała. Kiedy się zatrzymamy, możemy zauważyć, gdzie jesteśmy i jak się czujemy, skupimy uwagę na chwili obecnej. Umysł skoncentrowany na świadomości tu i teraz nie zamartwia się przeszłością, nie żałuje tego, co się wydarzyło lub nie udało się zrealizować. Dzięki uważności nie będziemy też zamartwiać się przyszłością, tworzyć czarne scenariusze i przewidywać sytuacje, które mogą się wydarzyć.
Praktykowanie minfulness poprawia jakość życia w każdej dziedzinie, łagodzi troski i stresy. Pozwala lepiej radzić sobie w szkole, panować nad stresem, lepiej spać, świadomie przeżywać dzień i budować głębsze relacje. Mindfulness to dbałość o jakość życia, budowanie przekonania, że można świadomie kreować własną rzeczywistość. Korzyści z wypracowania nowego nawyku i wdrożenia ćwiczeń w praktyce odczuwane są przez całe życie.
Jak przydatny był ten wpis?
Kliknij gwiazdkę, aby go ocenić!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1
Jak dotąd brak głosów! Bądź pierwszym, który oceni ten wpis.
We are sorry that this post was not useful for you!
Let us improve this post!
Tell us how we can improve this post?